Historik Dr. Martin Molnár a regionálny historik a pedagóg Mgr. Matej Starják sú spoluautormi a zostavovateľmi novej zaujímavej publikácie s názvom Historické príbehy od Schengenskej hranice.
V roku 2010 mesto Michalovce vydalo úspešnú knihu s názvom Michalovce – návraty v čase (zostavovateľ Ing. Vladimír Sekela, autori Mgr. Mikuláš Jáger a Dr. Martin Molnár). V tomto roku sa zostavovatelia – Dr. Martin Molnár a Mgr. Matej Starják – rozhodli nadviazať na už spomínanú historicko-popularizačnú publikáciu a spolu s ďalšími jedenástimi autormi z akademického a vedeckého prostredia pripravili knihu autentických historických príbehov, týkajúcich sa územia dnešných okresov Michalovce a Sobrance. Vydavateľom tejto publikácie sa v spolupráci so Zemplínskym múzeom v Michalovciach stalo novovzniknuté občianske združenie Priatelia Zemplína, ktorého hlavný cieľ činnosti predstavuje podpora spoločenskovedného výskumu regiónu Zemplína.
Výsledkom danej, obojstranne prínosnej spolupráce sú Historické príbehy od Schengenskej hranice (podtitul Príbehy z Michaloviec, Sobraniec, Strážskeho, Budkoviec, Pavloviec nad Uhom, Pozdišoviec, Vinného a okolia).
Jedným z krstných otcov novej knihy je michalovský primátor Viliam Zahorčák. Publikáciu krstili vodou z Laborca, vínom od Sobraniec a zrnom zo zemplínskych polí.
V knihe, ktorá obsahuje celkovo 43 príbehov, sa čitatelia – okrem iného – dozvedia viac o slovanskom hradisku nad obcou Kusín, o hrade Vinné, o zločinnosti na panstve Michalovce v stredoveku, o rytierovi Albertovi, o palatínovi (najvyššom uhorskom hodnostárovi), pôvodom z Pavloviec nad Uhom, o Jánovi Amosovi Komenskom a jeho údajnej návšteve Pozdišoviec, o slávnej minulosti Sobranských kúpeľov, o dvornej dáme cisárovnej Alžbety – Irme Stáraiovej (Sztáray), o zavraždení grófa Štefana Stáraiho, o „zázraku“ v Hažíne či o pôsobení nemeckého Wehrmachtu v Michalovciach, dočítajú sa tiež o priam rozprávkovom osude albánskej kráľovnej, v ktorej žilách kolovala i krv michalovských grófov. Nemenej zaujímavé sú aj ďalšie historické príbehy.
Záverom si dovoľujeme vyjadriť nádej, že pri tejto publikácii (zakúpiť si ju môžete v Turistickej informačnej kancelárii, ktorá sídli v priestoroch Mestského úradu v Michalovciach) strávite mnoho pekných chvíľ a dozviete sa veľa nového o našom regióne. Zborník Spolu s novou knihou pokrstili aj nový zborník s názvom Kresťanstvo v dejinách Zemplína z rovnomennej celoslovenskej vedeckej konferencie, ktorá sa predčasom konala v Zemplínskom múzeu v Michalovciach.
Dr. Martin Molnár a Mgr. Matej Starják - zostavovatelia publikácie
Zverejnené: 17.12.2011
12.06.2019- Reprezentácia kráľovnej čitateľov 2019 na Celoslovenskom sneme kráľov
12.08.2011- Raper GROFO: Založil som detské sv. omše/Z miništranta raper