Netradičné ocenenie im má podľa aktivistov pripomínať, že dali prednosť biznisu súkromnej firmy pred obyvateľmi mesta, ktorí v petícii jednoznačne odmietli, aby na parkovnom v Michalovciach zarábala privátna spoločnosť.
Hoci sa tento piatok v meste Michalovce udeľujú Ceny mesta a Ceny primátora, jednu špeciálnu cenu dostal nečakane aj primátor Viliam Zahorčák a mestskí poslanci. Iniciátori petície, ktorí boli proti tomu, aby v Michalovciach zarábala na parkovnom firma EEI im vo štvrtok dopoludnia odovzdali ocenenie Zlatú rampu 2016. „Toto ocenenie má poslancom a primátorovi pripomínať, že pri riešení koncepcie parkovania v Michalovciach dali prednosť biznisu súkromnej firmy pred ich vlastnými občanmi, ktorí v petícií dali jednoznačne najavo, že sú proti tomu, aby na parkovnom v Michalovciach zarábala akákoľvek súkromná spoločnosť. Samozrejme, že touto cenou sa chváliť príliš nemôžu,“ povedal novinár a aktivista Milan Potocký. Táto Zlatá rampa je venovaná primátorovi a 18 poslancom, ktorí zahlasovali za vytvorenie spoločného podniku mesta s firmou EEI. V spoločnosti Mestský parkovací systém a.s. je pritom mesto menšinový akcionár. Hoci mu patria mestské parkoviská v spoločnom podniku má len 34 percent, a EEI má 66 percent.
Aktivisti sa snažili odovzdať rampu primátorovi vo štvrtok dopoludnia pred rokovaním mestského zastupiteľstva. „To je vaše videnie, potrebujete sa samozrejme zviditeľniť chápeme váš záujem byť poslancami, takže pokračujte,“ odpovedal primátor Viliam Zahorčák aktivistom na netradičné ocenenie. Primátor si pred rokovaním zastupiteľstva cenu neodniesol. Spolu so svojim zástupcom Benjamínom Bančejom povedal aktivistom, že ju môžu umiestniť kdekoľvek. „Tak, aby to neprekážalo verejnosti,“ povedal viceprimátor Benjamín Bančej. Netradičné ocenenie Zlatá rampa je podľa aktivistov Milana Kaplana, Milana Potockého a Patrika Magdoška zároveň symbolom netransparentnosti. „Pretože mesto schválilo vytvorenie spoločného podniku s EEI bez obchodnej verejnej súťaže, bez toho, aby posúdilo v súťaži aj iné ponuky. Jednoducho na mesto sa obrátila firma s ponukou a poslanci ju schválili. Neprebehla pritom žiadna odborná a verejná diskusia, neboli predložené žiadne štatistiky, analýzy, štúdie a fakty ktoré by potvrdzovali výhodnosť takéhoto rozhodnutia pre mesto a jeho obyvateľov,“ upozornil Potocký. „Primátor mesta a poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí odobrili vstup mesta do spoločného podniku s EEI od nás a od všetkých ľudí, ktorí podporili petíciu dostali symbolickú cenu Zlatú rampu 2016 za biznis roka, pretože biznis bol jediným dôvodom, prečo mesto vôbec do spolupráce s touto firmou išlo. Bez výberového konania, bez verejnej súťaže, bez nejakej odbornej diskusie, bez predloženia analýzy, ktorá by odobrila tento krok, bez toho aby bola nejaká snaha o komunikáciu s verejnosťou. Hlavne s tým, že bola odignorovaná petícia proti tomuto kroku,“ povedal predseda petičného výboru Milan Kaplan. Rampu zhotovil z topoľového dreva aktivista Patrik Magdoško. Rampa je postriekaná zlatou farbou a je na nej umiestnený aj zoznam poslancov, ktorí odsúhlasili vytvorenie spoločného podniku s firmou EEI. „Táto zlatá rampa je symbol pre vedenie mesta a všetkých poslancov, ktorí podporili tento vstup s EEI. Bohužiaľ takého rampy nebudú zlaté, ale budú stáť v meste na parkoviskách a budú sa dotýkať nás všetkých. Toto je symbolická rampa, aby si to poslanci uvedomili,“ povedal Patrik Magdoško.
04.12.2019- Medzinárodná vedecká konferencia v Michalovciach
02.03.2013- MICHALOVCE: Takto sa zmenilo mesto za 30 rokov