To, že michalovské ženy a dievčatá patria medzi najkrajšie nielen na Slovensku, ale aj vo svete vedel aj známy výtvarník Teodor Jozef Mousson.
Potvrdilo to aj kultúrnohistorické podujatie s názvom DIES PRO HONORE CIVITATIS - NA POCTU MESTA, ktoré opäť poodhalilo Michalovčanom historické udalosti spojené s mestom.
Na hlavnej tribúne pred mestským úradom sa po stáročiach opäť odohrali príbehy zachytávajúce dejinné udalosti. Mesto Michalovce žilo dnes v nedeľu podvečer svojou históriou.
Teodor Jozef Mousson bol maliarom zemplínskeho slnka a ľudu. V Michalovciach strávil 33 rokov. Na plátna zachytil najmä krojovaný ľud tohto kraja. V roku 1944 z Michaloviec síce odišiel, ale jeho meno je nerozlučne spätá z Michalovcami. Čo bolo v Michalovciach jeho hlavnou inšpiráciou prezradil v rozhovore aj grófovi Esterházymu, keď sa ho pýtal, prečo odtiaľ neodišiel. “Neuveríte, pán gróf, ale pri Michalovciach žijú tie najkrajšie ženy, aké som kedy stretol. A keby ste videli, ako dokážu kráčať v tých svojich farebných krojoch. Ani rodená Parížanka by to nevedela“.
Michalovčanom a návštevníkom sa prihovoril tajomný duch mesta a prerozprával príbeh, ktorý sa odohral ešte v stredovekom Uhorsku. Kedy vedelo latinsky čítať a písať len zopár vyvolených mužov. V stredoveku pre Michalovce a okolie väčšinou vydával listiny kláštor svätého Kríža v Lelesi.
Michalovce preslávili nielen krásne ženy na plátnach T.J Mousson, ale aj michalovskí falšovatelia peňazí, ktorí sa zapísali do dejín Česko-slovenskej kriminality. V roku 1933 četníci odhalili v Michalovciach sieť falšovateľov peňazí. Autorom falošných peňazí bol známy michalovský fotograf a zároveň dobrý priateľ maliara Teodora Jozefa Moussona Jozef K.
V panteóne historických osobností Michaloviec sa predstavil Albert Užský, ktorý v stredoveku preslávil mesto v celom Uhorsku. V roku 1418 mu panovník Žigmund za verné služby udelil hodnosť priora rádu johanitov v celom Uhorsku a zároveň polepšil erb rodu pánov z Michaloviec.
Do Michaloviec sa v nedeľu po stáročiach vrátil aj Imrich Sztáray, ktorý v 18. storočí zdedil majetky po pánoch z Michaloviec. Prebudoval tunajší rímskokatolícky farský kostol aj rodový kaštieľ. Imrich Sztáray sa vo svojej dobe zaslúžil nielen o rozkvet rodu ale aj Michaloviec. Námestím sa prechádzal aj jeden z najstarších známych richtárov Benedikt z Michaloviec. Historické osobnosti privítal na pódiu súčasný primátor Viliam Záhorčák.
Podujatie pripravilo Mestské kultúrne stredisko v Michalovciach, Zemplínske múzeum a mestský úrad. V programe vystúpili Chorus Via Musica, Folklórny súbor Zemplín, FS Svojina, Hnojňane z Mihaľovec a Študenti FF UPJŠ Prešov.
12.06.2019- Reprezentácia kráľovnej čitateľov 2019 na Celoslovenskom sneme kráľov
12.08.2011- Raper GROFO: Založil som detské sv. omše/Z miništranta raper