Vyšetrovateľka oddelenia ekonomickej kriminality odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach z rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti obvinila celkovo 203 osôb za čo im v závislosti od výšky spôsobenej škody hrozí trest odňatia slobody od jedného až do dvanástich rokov.
198 Slovákov bolo obvinených z trestných činov skrátenie dane a poistného a daňového podvodu. Obvinení ako zodpovedné osoby konajúce za jednotlivé daňové subjekty, zahrnuli do daňových výdavkov fiktívne daňové doklady za nákup tovarov a služieb v zdaňovacích obdobiach 2010 až 2013, ktoré si obstarali od obvineného 26-ročného Košičana. Fiktívne daňové doklady si od neho zaobstarávali priamo alebo sprostredkovane cez ďalšie osoby. Takto si znížili daňovú povinnosť a to ako na dani z príjmu, tak aj na dani z pridanej hodnoty. Súbežne tým istým konaním si do evidencie na odpočet dane z pridanej hodnoty zahrnuli fiktívne daňové doklady z fiktívnych zdaniteľných plnení, čím si neoprávnene vo väčšom rozsahu uplatnili nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty. Štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky spôsobili celkovú škodu za viac ako 3.048.000,- eur.
Ďalšie štyri osoby boli obvinené zo zločinu skrátenia dane a poistného spáchaného formou pomoci, pretože poskytli pomoc na spáchanie trestného činu. Ako sprostredkovatelia obstarávali fiktívne daňové doklady za neuskutočnené zdaniteľné plnenia, ktoré následne predávali za odplatu niektorým z obvinených, na účely zníženia ich daňovej povinnosti jak na dani z príjmu, tak aj na dani z pridanej hodnoty. Jedna z obvinených osôb okrem sprostredkovávania od roku 2013, osobne vystavovala fiktívne daňové doklady /faktúry/, pre daňové subjekty podľa požiadaviek.
26-ročný Košičan ako zhotoviteľ fiktívnych daňových dokladov, bol obvinený zo zločinu skrátenia dane a poistného formou pomoci v súbehu so zločinom daňového podvodu formou pomoci. Obvinený je stíhaný väzobne a v prípade dokázania viny mu hrozí až dvanásťročné väzenie. Tento v rokoch 2010 až 2013 vystavoval fiktívne daňové doklady za neuskutočnené zdaniteľné plnenia (nákup tovaru a služieb), ktoré následne predával za poplatok vo výške 1% zo sumy vystavených daňových dokladov, a to rôznym podnikateľským subjektom v rámci celého územia SR, ktoré si ich objednávali na základe inzerátov v rôznych novinách. Počas dlhodobého vyšetrovania bolo vykonaných množstvo domových prehliadok vo viacerých mestách na území Slovenskej republiky, zaistené vecné dôkazy ako fiktívne daňové doklady, pečiatky firiem, výpisy z bankových účtov a iné. Celkovo bolo preverených 380 podozrivých subjektov, z ktorých bolo u 194 podnikateľských subjektov zaistené účtovníctvo s fiktívnymi daňovými dokladmi. Po zaistení a po kompletizácii vecných dôkazov boli priberaní znalci z odboru ekonómia, účtovníctvo a daňovníctvo, ktorí vyhotovili odborné vyjadrenia ku skutočnej škode vzniknutej neoprávneným započítaním fiktívnych daňových dokladov do účtovníctva. Informoval košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Ilustračné foto: TOM
Zverejnené: 30.12.2013
06.11.2018- MICHALOVCE: Motocyklista sa pri zrážke s autom vážne zranil
13.09.2016- TRAGICKÁ NEHODA: Dvaja mŕtvi. Zahynul motorkár a spolujazdec